Yumrukları Sıkmak Hafızayı İyileştirebilir

Daha iyi bir hafıza için yumruklarınızı sıkın

Yumrukları Sıkmak Hafızayı İyileştirebilir

Güncel bir araştırmaya göre sadece yumruklarınızı sıkmak hafızanızı geliştirebiliyor. ABD’li psikologlara göre sağ eli 90 saniye boyunca sıkmak hafıza oluşumuna yardımcı olurken, aynı şeyi sol elle yapmak hatırlamaya iyi geliyor.

Yapılan deneyde bu önerileri uygulayan 50 yetişkin kendilerine verilen uzun bir listedeki kelimeleri daha iyi hatırladı. Araştırmacılar, yumrukları sıkmanın hafıza işlemeyle ilgili belirli beyin bölgelerini etkinleştirdiğini düşünüyor. 

Deneyde 50 sağak öğrenciye, ezberlemeleri için bir kelime listesi verildi. Öğrenciler beş gruba bölündü. Bir grup ezberlemeden önce sağ yumruğunu 90 saniye boyunca sıktı, sonra kelimeleri saymadan önce de aynısını yaptı. İkinci bir grup aynı şeyleri sol eliyle yaptı. Diğer iki grup kelimeleri ezberlemeden önce bir yumruğunu sıkarken, kelimeleri hatırlamaya çalışmadan önce diğer elini sıktı. Bir kontrol grubu ise hiçbir elini sıkmadı. İlk aşamada sağ elini, sonra sol elini sıkan grup tüm diğer gruplardan ve kontrol grubundan daha iyi sonuçlar elde etti. 

Araştırmacıların lideri olan New Jersey’deki Montclair Devlet Üniversitesi’nden Ruth Propper basit vücut hareketlerinin geçici olarak beyin fonksiyonunu değiştirerek hafızayı geliştirebileceğini belirtti. Propper "bilgiyi öğrenmeden hemen önce sağ yumruğu sıkmak, bilgiyi hatırlamadan hemen önce ise sol yumruğu sıkmak hafızayı geliştiriyor” dedi. 

Geçmişteki araştırmalar sağ yumruğu sıkmanın beynin sol yarımküresini, sol yumruğu sıkmanın ise sağ yarımküreyi etkinleştirdiğini göstermişti. Bu durum duygularla ilişkilendirildi. Örneğin sağ yumruğu sıkmak mutluluk veya kızgınlık, sol yumruğu sıkmak ise mutsuzluk veya endişeyle ilişkilidir. Hafıza işlemenin beynin iki tarafını kullandığı düşünülür. Sol taraf hafızaları kodlarken, sağ taraf hatırlar. 

Gelecekteki araştırmalar yumrukları sıkmanın başka zihinsel süreçleri etkileyip etkilemediğini inceleyecek. Bunların arasında sözel yetenekler, resimlerin ve mekanların hatırlanması bulunuyor Araştırmanın daha kesin sonuçları için daha fazla katılımcıyla deneyler yapılması, beyin taramalarıyla sağ ve sol yarıkürelere kan akışının görüntülenmesi gerekiyor. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye