Adet Öncesi Sendromuna Tedavi Yaklaşımları

Araştırmalar uygun egzersizin adet önce sendromu (PMS) semptomlarına maruz kalanlar için yararlı olabileceğini göstermektedir.

Adet Öncesi Sendromuna Tedavi Yaklaşımları

Egzersiz
Araştırmalar uygun egzersizin adet önce sendromu (PMS) semptomlarına maruz kalanlar için yararlı olabileceğini göstermektedir. Egzersiz esnasında vücut, gerginliği ve anksiyeteyi azaltan bir madde olan endorfin salgılar. Egzersiz aynı zamanda dolaşımı hızlandırır, şişkinliği ve meme hassasiyetini hafifletir. Haftada üç kere 30 dakika boyunca hızlı yürümek PMS semptomlarını önemli ölçüde azaltabilir. Stresi daha da azaltmak için, açık park gibi rahat alanlarda egzersiz yapın.   

Bitkisel Tıp
David Hoffmann, PMS’nin genel, uzun süreli tedavisi için hayıt bitkisini öneriyor. Kısa süreli şikayetlerden, sinirlilik/anksiyete belirtileri için takke çiçeği, su tutma için karahindiba ve kramp için cramp bark bitkisini öneriyor.  

Homeopati
Kadın sağlığı sorunlarının nedenleri birden çok sistemle alakalı olduğundan, homeopati bir tedavi olarak uygundur çünkü fiziksel, zihinsel ve duygusal hastalıkların kökenini belirler. Çeşitli derin yapısal dengesizlikler tedavi edilir ve bunların zihinde veya bedende ortaya çıkma şekillerine daha az önem verilir.  

Geleneksel Çin Tıbbı
Çin tıbbında, PMS kan durgunluğu problemi olarak kabul edilir. Dr. Nailini Chilkow, Çin tıbbının düzensiz adet döngülerini nasıl gördüğünü açıklıyor. "Eğer 21 günden daha az ise, sisteminizde çok fazla ısı var demektir, çok fazla kanamanız olur. Eğer bir döngü 33 ila 35 günden uzun sürüyorsa, sisteminiz çok soğuktur.”Akupunktur ve bitkiler bu durumları düzeltmek için uygulanır.

Doğal Hormon Replasman Terapisi
Kadınların adet döneminden 5-10 gün önce tecrübe ettikleri semptomlar (duygusal inişler ve çıkışlar, baş ağrısı, depresyon, sinirlilik ve kilo alımı) genellikle artan östrojeni dengelemek için yeterli progesteronun üretilmemesinden (stres veya kötü beslenme nedeni ile) kaynaklanıyor, demiştir Dr. John R. Lee. Dengesiz östrojen hücresel ödeme (şişlik), depresyona, libido kaybına, sinirliliğe ve kilo kaybına neden olur. Adet döneminden on gün önce verilen doğal progesteron ile tedavinin başarılı olduğu tespit edilmiştir. 

"Bu doğal progesteronların kullanımı önemlidir. Sentetik veya kimyasal olarak değiştirilmiş progesteron olan progestinlerin, anormal menstrual kanamalar, sıvı tutulumu, mide bulantısı, uykusuzluk, sarılık, ateş, erkeksi özellik gelişimi ve alerji gibi birçok yan etkisi vardır. Fakat doğal progesteronun yan etkileri çok nadirdir.” Kullanımı ile ilgili sadece iki küçük problem tespit edilmiştir. Birincisi, aşırı doz coşku duygusuna neden olabilir. İkincisi, bazı bireylerde adet döngüsünün zamanlaması değişebilir. Her ne kadar PMS dışındaki koşullar sinirliliğe, depresyona ve karmaşıklığa neden olabilse de, PMS tanısı terapi öncesinde bir dizi progesteron kan testi ile kesinleştirilebilir

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye