Sırt Ağrısında Yoga, Tai Chi, Qigong

Yoga duruşları ve nefesleri, Tai Chi ve Qigong sırt ağrısına katkıda bulunan gerilimi ve stresi azaltma becerisine sahiptir.

Vücudu esnek ve formda tutmanın mükemmel yöntemleri olmalarının yanında yoga duruşları ve nefesleri, Tai Chi ve Qigong ayrıca sırt ağrısına katkıda bulunan büyük miktarda gerilimi ve stresi azaltma becerisine de sahiptir. Bu tekniklerin öncelikli odağı, narin egzersiz, esneme ve meditasyon sayesinde terapötik rahatlama sağlamalarıdır. Bu tekniklerin hocaları zihni içe odaklayarak kişinin gerçek anlamda rahatlayabileceğine, vücudunu canlandırabileceğine ve uyum ve iyilik konusunda çok daha iyi bir seviyeye gelebileceğine inanmaktadır.

Dr. Mary Pullig Schatz’a göre dikkatimizi içimize verdiğimizde vücut güvende ve korunmada olduğuna dair mesajlar alır ve rahatlama zamanının geldiğini düşünür. Bu sayede kaslar rahatlar, tansiyon düşer, sinirler yatışır, endişe azalır, bağışıklık sistemi güçlenir ve iyileşme gelişir. Tüm bunlar kişinin sırt ağrısı belirtileri ile çok daha iyi başa çıkmasını sağlar. Yoga, Tai Chi ve Qigong olan sırt ağrılarını azaltabileceği gibi daha oluşmadan sırt ağrılarını önlemeye de katkıda bulunur. 

Akupunktur ve Geleneksel Çin Tıbbı
Dr. Bresler’e göre birçok çalışma akupunkturun sırt ağrılarını tedavi etme konusundaki etkinliğini kanıtlamıştır. "U.C.L.A.’de akupunkturun, Koreli, Vietnamlı, Japon, Çin ve Amerikan akupunktur uzmanları tarafından yapılan farklı türlerini araştırdık. Hepsinin eşit derecede etkili olduğunu gördük” demektedir. Dr. Maoshing Ni, geleneksel Çin tıbbının psikofizyolojik problemlerin sırt ağrılarını tetikleyebileceğini göz önüne aldığını ve akupunkturun vücudun içine yöneltilmiş stresi boşaltmak için de kullanıldığını eklemektedir.

Sırt ağrısı sıkışan sinirlerin bir sonucudur ve akupunktur ile tedavi edilebilir. Akupunktur kalsiyum ve magnezyum gibi esansiyel iyileştirici maddeleri getirmek için gerekli olan kan ve enerji akışını iyileştirerek sırt ağrısını tedavi eder.  Dr. Ni’ye göre akupunktur ayrıca kas spazmlarını rahatlatabilir ve zayıf sırt kaslarını güçlendirebilir.

Sırt ağrısı için St. Petersburg’dan Dr. Eugene Kozhevnikov, akupunkturu hem kasları rahatlatmak için hem de hasar görmüş organlarla ilişkili kas kasılmalarını rahatlatmak için kullanır. Dr. Kozhevnikov’a göre, bel fıtıklarının %90’ı ameliyat aşamasına gelinmeden önce akupunkturla tedavi edilmelidir. Kendi kullandığı tedavi yöntemleri arasında elektroakupunktur, fiziksel manipülasyon ve çeşitli enerji tıbbı araçları bulunmaktadır. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye