Aftlar - Alternatif Tedavi

Ağız bölgesinde görülen krater şeklinde bir yaradır.

Aftlar

Aft, dilin üstünde, dudağın kenarında veya yanağın yüzeyinde krater (ülser) şeklinde bir yaradır. Aft yaralarının kenarları kırmızı ve içi beyaz veya sarı olur. Aftlar ağrılı olabildiği gibi, konuşmayı ve yemeyi de zorlaştırabilir. Ağızda bir seferde, birden çok aft olabilir. Soğuk algınlığından kaynaklanan ağız yaralarından farklı olarak aft, başkalarına bulaşmaz.

Herkeste aft çıkabilir ama kadınlarda, ergenlik çağında ve genç yetişkinlerde daha sık görülür. İnsanlar ilk aft problemini genellikle; 10 ile 40 yaş arasında yaşar. Birçok insan hayatının belli bir döneminde aft problemi ile karşılaşırken, bazı insanlarda aft düzenli olarak çıkar.

Aftın en önemli belirtisi; dilin üstünde, dudak kenarlarında veya yanakların içindeki yüzey yaralarıdır. Yaralarküçük veya büyük olabilir; kenarları kırmızı, içi sarı veya beyazdır. Ağızda bir defada birden fazla aft oluşabilir. Aftlar genellikle yanma veya batma hissiyle başlar. Şişmiş ve ağrılı olabilir. Aftın olması, yemeyi ve konuşmayı zorlaştırabilir. Aftlar, 7 ile 10 gün boyunca acıtabilir. Hafif aft vakaları 1 ile 3 hafta arasında tümüyle iyileşir, ama ciddi vakaların iyileşmesi 6 haftayı bulabilir. Bazı insanlarda ilk aft iyileştikten sonra başka bir aft çıkabilmektedir. Birçok aft, herhangi bir iz bırakmadan iyileşir.

Teşhis 
Aftın neden olduğu ağrı yüzünden, doktora veya dişçiye başvurulduğu takdirde, doktor ağızdaki yaralara bakarak muayene yapacaktır. Yapılan bu muayene ile doktor aft oluşumunu teşhis edecektir. 
Aftın sebebi henüz bilinmemektedir. Fakat aynı aile üyelerinde görülmektedir. Aft hastalığına sebep olabilecek faktörler şunlardır: 
 •     Stres ve yorgunluk
 •     Kadınlarda regl dönemleri
 •     Dudağı ısırarak ağızda açılan yaralar
 •     Diş telleri
 •     Yiyecek alerjileri, alerjik olunan yiyeceklerin tüketilmesi
 •     Portakal suyu gibi asitli içecekler ve yiyecekler
 •     Beslenmede vitamin veya demir gibi mineraller yeterli olmaması aft oluşumuna sebep olabilir.
Birçok aft rahatsızlığında doktora görünmek gerekmez. Aftlar kendi kendine iyileşen yaralardır. Aftların sebep olduğu acıyı dindirmek amacıyla evde denenebilecek birçok alternatif yöntem vardır:
 • Yutulması kolay yoğurt ve çorba gibi yumuşak yiyecekler tüketilebilir.
 • Yenecek olan şeyler küçük parçalara ayrılabilir ve ezerek ya da rendeleyerek tüketilebilir.
 • Kahve ve çikolatanın yanı sıra, baharatlı, tuzlu, asitli yiyecekler ve içeceklerden uzak durulabilir.
 • Su, buzlu çay gibi soğuk içecekler içilebilir.
 • Bazen, sıvı afta değdiği zaman batıcı bir acı olabilir. Bu yüzden sıvıların temas etmemesi için pipet kullanılabilir.
 • Aft olan bölgeye uyuşana kadar buz presi uygulanabilir
 • Ağzı tuzlu suyla çalkalamak da aft için uygun bir tedavi yöntemidir. Gargara yapılacak tuzlu suyu hazırlamak için, bir bardak suda bir çay kaşığı tuz eritilmelidir.
 • Aftları iyileştirmek için; Orabase, Anbesol veya magnezyum sütü alınabilir. Günde üç veya dört kez yaraların üzerine, pamukla ilaç uygulanabilir.
 • Steroit olmayan iltihap kurutucu gibi (aspirin, ibuprofen, noproxen gibi) bir ağrı kesici kullanılması önerilir. Reye sendromu riski nedeniyle, yirmi yaşın altında birine aspirin verilmemelidir.
Yukarıdaki işlemleri yerine getirdikten sonra, aft iki hafta içinde iyileşmezse, doktora veya diş hekimine görünmekte yarar vardır. Doktor aftların neden olduğu ağrıyı azaltacak ilaç verecektir. Bu ilaçlar genellikle; ya yaranın üzerine konmakta ya da gargara yapmak için kullanılmaktadır. Doktor yaraların üzerine sürmek için bir steroit merhem veya ağzı yıkamak için bir gargara tavsiye edebilir. Eğer ateş varsa, yutma güçlüğü çekiliyorsa veya aftlar çıkmaya devam ediyorsa doktorla görüşülmelidir. Bu belirtilere sebep olan başka bir hastalık olabilir.
Aftları iyileştirmeye veya tekrarlamalarını önlemeye çalışan pek çok alternatif tedavi yöntemi vardır. Aftların tedavisinde birçok bitkisel tedavinin yararlı olduğu bilinmektedir. Bu bitkiler şunlardır: 
 • Aynısefa
 • Papatya  
 • Altınmühür
 • Meyan
 • Mür 
 • Nane
 • Kara ağaç
Bu bitkilerden kuvvetli bir çay yapılabilir. Çayda ıslatılmış kompresler doğrudan ağza ya da dişe uygulanabilir. Bunun yanı sıra, çayla birkaç dakika boyunca ağız yıkanabilir. Meyan kökünün gliserinsiz (DGL) türü ağız mukoza zarını yatıştırabilir ve aftların iyileşme süresini kısaltabilir. Toz DGL ince bir macun yapmak için sıcak su ile karıştırılır, hazırlanan karışım günde iki kez kullanılabilir. Bu karışımla ağız birkaç dakikalığına çalkalanmalı ve ardından tükürülmelidir. B-kompleks vitaminleri, folik asit ve demir (ayrı ayrı veya bir multivitamin olarak) aftların nüksetmesini önleyebilir, çünkü aftlar çoğunlukla bu besinlerin eksikliklerinden kaynaklanır. Genellikle stresli zamanlarda oluşurlar. Meditasyon ve güdümlü imgeleme gibi gevşeme teknikleri ve akupunktur, aftların şiddetini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Çoğu zaman aftların sebebi bilinmemektedir. Sebebi bilinmeyen aftların oluşumu da önlenememektedir. Eğer aftın sebebi bilinirse, bu sebepten kaçınarak aftlar önlenebilir. Örneğin geçmişte aft hikayesi bulunan biri, yiyeceklerini yavaşça ve dikkatlice çiğneyerek, bir şey çiğnerken konuşmayarak, dişlerini fırçalarken yumuşak fırçalı bir diş fırçası kullanarak aft oluşumunu önleyebilir. Asitli içeceklerden, asitli veya sert yiyeceklerden (ekmek kenarı, mısır veya patates çipsi) uzak durmak da, aftı olan kişilerin yararına olacaktır. Ayrıca bireyler, hayatlarındaki stresi kontrol ederek ve alkol, sigara kullanımını sınırlandırarak da aftları önleyebilirler. Genel olarak beslenmede folik asit, B12 vitamini, çinko ve demir gibi vitamin ve minerallerin bulunması çok önemlidir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye