Ayurveda ve Güzellik: Ayurveda Güzellik İpuçları

Üç temel cilt tipi -- Vata, Pitta ve Kapha -- üç doshanın temellerine dayanmaktadır. Kendi cilt tipinizi tespit etmek istiyorsanız aşağıdaki açıklamalara bakınız.

Ayurveda ve Güzellik: Ayurveda Güzellik İpuçları

1- Cildinizi ve Güzellik Bakımınızı Özelleştirin

  • Vata Cilt Tipi
Vata dosha açık renkli, kuru ve sakindir. Eğer cildiniz ince, kuru, küçük gözenekli, dokunmaya karşı hassas ve soğuk ise muhtemelen bir Vata cildine sahipsiniz. Denge bozulduğunda, aşırı kuru, pürüzlü ya da pul pul olabilir, ya da kuru egzama ya da cilt mantarı söz konusu olabilir. Vata cilt tipi, Vata doshanın kuruluğu nedeniyle yaşlanmayla birlikte daha fazla kırışıklık eğilimdedir ve eğer sindirim sisteminiz dengede değilse grimsi ya da donuk kaliteli bir hal alabilir. Eğer bir Vata cildine sahipseniz yorgun ve stresli bir görünümle ortaya çıkma eğiliminde olan zihinsel strese karşı özellikle duyarlısınızdır. 

  • Pitta Cilt Tipi
Pitta cilt daha beyaz tenli ya da pembe renkli, dokunduğunda yumuşak ve ılık ve ortalama kalınlıkta bir cilttir. Bu nitelikler, sarışın ve kızıl renkli saçlarla birlikte samimi coşkun Pitta dosha’ya tekabül etmektedir. Denge bozulduğunda, Pitta cilt tipleri cilt döküntüleri, kanallar, akne, karaciğer lekeleri ya da rosacea sıkıntısı çekebilirler. Pitta cildi genellikle daha hassasdır ve duygusal stres, utanma halinde kızarıklığa neden olur ya da stres altındayken kanallar, aft ya da döküntüler ortaya çıkabilir. 

  • Kapha Cilt Tipi
Kapha cilt tipi diğer iki tipe kıyasla dokunduğunda serin ve daha kalın, daha yumuşak, daha yağlı ve daha düzdür. Bu Kapha dosha’nın yağlı, düz, güçlü nitelikleri ile benzerdir. Eğer cildiniz solgun; saçlarınız kalın, dalgalı, yağlı ve koyu renkli ise muhtemelen bir Kapha cildine sahipsiniz. Kapha cildine sahip olan kişiler çok geç yaşlarına kadar kırışıklık eğiliminde olmazlar. Denge bozulduğunda, Kapha cilt tipleri aşırı yağlanma, genişlemiş gözenekler, siyah noktalar, sivilceler, nem karakterde egzama ve su tutma sıkıntısı çekebilirler.  

  •  Vata Cildin Şifresi
Eğer Vata cilt tipine sahipseniz, cildiniz diğer cilt tipleri kadar nem tutmaz. Bu nedenle, önceliğiniz nemlendirmek olmalıdır. Ancak cildinizi kurutacak ve zarar verecek olan kimyasal koruyucular ya da maddeler içeren cilt bakım ürünlerinden uzak durun. Günde en az 8 bardak su içerek ve bol bol tatlı ve sulu meyveler tüketerek cildinizi içeriden nemli tutun. Sıcak besleyici gıdalar tüketin ve krakerler gibi kuru yiyeceklerden uzak durun. Düzenli bir rutin ve düzenli beslenme alışkanlığınız olduğundan emin olun. Erken yatın ve tüm vücudunuza nemlendirmek için, günlük olarak susam yağı sürün ve yedirin.      

  •  Pitta Cildin Şifresi 
Eğer Pitta cilt tipine sahipseniz, tedavi programınız hassas cildinizi rahatlatmaya yönelik olmalıdır. Aşırı sıcak ve doğrudan güneş ışığından uzak kalacaksınız. Bronzlaşma salonları, buhar banyosu ve uzun süre güneşte kalmak cildinize zarar verebilir. Cildinizi sakinleştirmenin en iyi yollarından biri dokunma sinirlerinin dinlendirilmesidir. Temizlik ve banyo için serin su, ancak cildinizdeki gözenekleri donduracak çok soğuk olmayan su kullanın.  Acı, baharatlı yiyecekler ve güneş altında çok fazla egzersizden uzak durun. Akşam 10'da başlayan Pitta zamanından önce uyuduğunuzdan emin olun.  Hem cildiniz hem de gıdalarınızda sentetik kimyasallar, koruyucular ve sert maddelerden kaçının. Tatlı, keskin ve buruk tada sahip organik gıdalar tüketmek ve arı su içmek cildinizi sakinleştirmeye ve kanalları arındırmaya yardımcı olacaktır.  

  • Kapha Cildin Şifresi  
Kapha tipi cilt için yapabileceğin en önemli şey uygun temizlemedir. Sık sık ve derin yapılan temizlik, güzellik rejiminin temeli olmalıdır. Ayurveda yöntemiyle bunu yaparken öncelikle cildin yağlanması ile kirlilik yumuşatılır. Yatmadan beş dakika önce yüzünüze ılık süt bakımı uygulayın. Ayrıca aşırı yağlı ve ağır gıdaları tüketmekten kaçının. Kapha-teskin edici baharatları ile hazırlanmış pişmiş sebzeler gibi daha hafif, buruk ve keskin gıdalar tüketin. Hafif ve sindirimi kolay olduğundan az miktarda zeytin yağı Kapha tipleri için iyi bir pişirme yağıdır. Bedeninizin detoksifikasyonunu korumak ve sindirim sisteminizi iyi bir durumda tutmak için hergün egzersiz yaptığınızdan emin olun.       

  • Karma cilt tipi:
Peki eğer karma bir cilde sahipseniz? Örneğin, cildiniz genellikle kuru ancak bazı zamanlar yer yer yağlı ise?Bu muhtemelen Vata-Kapha cilt tipidir. Eğer kuru fakat hassas bir cilde sahipseniz bu muhtemelen Vatta-Pitta’dır ve eğer yağlı ve hassas bir cilde sahipseniz bu ise muhtemelen Kapha-Pitta tipi cilttir.   

Karma ciltler için, mevsimsel önerilere bakmak isteyeceksiniz. Örneğin, hava soğuk ve kuru olduğunda, muhtemelen Vata sezonunda kuruluğun arttığını göreceksiniz. Bu sezon boyunca Vata cilt tipine uygun önerileri tercih edin. Serin ve nemli ilkbahar aylarında, sindirim daha durgun olduğunda, muhtemelen cildinizin daha nemli olduğunu ve bu aşırı yağlanmanın daha çok sorun olacağını göreceksiniz. Yılın bu zamanında ise Kapha cilt tipine uygun güzellik rejimini izleyin. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye