Fırınlanmış Elma

Ayurvedik kurallara göre leziz bir tatlı tarifi.

Fırınlanmış Elma

Hazırlama Süresi: 1 saat

Etkisi: Pitta ve Kapha’yı azaltırken, Vata’yı etkilemez

Porsiyon: 4 porsiyon

Malzemeler: 
4 adet organik elma
2 bardak elma suyu
1 çorba kaşığı tarçın
¼ çay kaşığı muskat tozu ya da kakule
1 çay kaşığı limon suyu
½ bardak üzüm
¼ bardak ayçekirdeği
Ghee ya da tuzsuz tereyağı

Hazırlanışı:
Fırını önceden 350 C’ye ayarlayarak açınız.Elmaları yıkadıktan sonra ortasını oyarak çekirdeklerini çıkarınız.Geri kalan tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra elmaların ortasına sıkıca doldurunuz. Eğer varsa elmaları 20x20 cm.lik fırın tepsilerine koyunuz. Yoksa yan yana fırın tepsisine dizerek tepsiye elma suyunu dökünüz. İsteğe bağlı olarak elmaların üzerine tereyağını da ilave edebilirsiniz. Daha sonra elmaları isteğinize göre yumuşayıncaya kadar ya da 45 dakika fırında pişiriniz.
  • Öneriler: Hafif ve lezzetli bir tatlı olmasının yanında "ama”yı uzaklaştırmaya ve vücudu hafifçe arındırmaya da yardımcı olan bir tatlıdır.Özellikle elma ya da vişne suyu ya da bunların konsantreleri, Kapha için iyi tatlandırıcı seçenekleridir. Bunun haricinde az miktarda üzüm suyu, kuru incir ya da tatlı tada sahip diğer kuru meyveler de Kapha’nın şeker ihtiyacını karşılayacak seçenekler olarak değerlendirilebilir. Fakat Kapha’nız artmışsa ya da Kapha’nın artması kaynaklı bir sağlık problemi yaşıyorsanız, tüm işlenmiş şeker ve tatlandırıcıları hayatınızdan çıkarmalı, hatta yukarıda bahsedilen doğal şeker içeren meyveleri de kısıtlamalısınız. Sonuçta uygulayacağınız bu diyet sayesinde ne kadar hafiflemiş ve iyi hissediyor olduğunuzu siz de göreceksiniz.
Ayrıca yukarıdaki tatlı tarifi için elma yerine armutu da bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz. Bunun için armutları ikiye böldükten sonra ortalarını oymanız ve aynı tarifi uygulamanız gerekmektedir.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye