Sırt Ağrısında Farkındalık ve Bir Egzersiz

Bu egzersiz tipik bir Feldenkrais egzersizinin uyarlamasıdır ve sırt ağrısında oldukça etkili olabilir.

Bu egzersiz tipik bir Feldenkrais egzersizinin uyarlamasıdır ve sırt ağrısında oldukça etkili olabilir.

Öncelikle sırt üstü yatın ve birkaç derin nefes alın. Omurganızın nasıl yerde yattığını farkedin. Tüm omurlarınız yere dokunuyor mu yoksa sırtınız ve yer arasında boşluklar var mı? Sırtınızın bir tarafı yere diğer tarafından farklı bir şekilde mi dokunuyor? Bir taraf diğerinden daha ağır hissediliyor mu?

İki dizinizi de kırın ve ayaklarınızı yere düz bir şekilde koyun. Nazikçe dizlerinizi bir tarafa doğru bırakın ve ne kadar aşağıya indiklerini fark edin. Daha sonra dizlerinizi tekrar ortaya getirin ve aynı tarafa tekrar indirin. Bu sefer bir fark olup olmadığını gözlemleyin. Bunu 25 kere yapın ve daha sonra dinlenin ve bacaklarınızı uzatın. Şimdi sırtınız yere nasıl dokunuyor? Nefes almanız öncekinden farklı mı?

Dizlerinizi kırın, ayaklarınızı yere düz bir şekilde koyun. Dizlerinizi diğer tarafa bırakın ve ne kadar indiklerini görün. Bu tarafın diğer taraftan bir farkı var mı? Dizlerinizi ortaya getirin ve dinlendirin. Şimdi bu hareketi en rahatlamış ve akışkan bir şekilde yaptığınızı hayal edin. Zihninizde bunu 10 kez yapın, daha sonra gerçekten dizlerinizi o tarafa indirin. Hareket öncekinden daha kolay mı veya daha tamamlanmış bir halde mi? Bu hareketi 20 kere daha yapın ve başınızın nasıl hareket ettiğine dikkat edin. Dizleriniz indiğinde çeneniz göğsünüze doğru mu hareket ediyor yoksa göğsünüzden uzaklaşıyor mu? Bu hareket nefes alıp vermenizi nasıl etkiliyor?

Şimdi bacaklarınızı uzatıp esnetin ve dinlenin. Sırtınızın yerde nasıl yattığını  fark edin. Nefes alıp verişinizde, boynunuzda ve başınızda nasıl farklılıklar hissediyorsunuz? Ayağa kalkın ve yavaşça yürüyün. Vücudunuzun nasıl hareket ettiğini ve hissettiğini fark edin. Çoğu kişi bu egzersizden sonra hareket edişinde ve duruşunda önemli farklar oluştuğunu fark eder. Hatta bazı kişiler hayatlarında ilk defa yere uzandıklarında sırtlarının tamamen yere değdiğini görürler. Kronik sırt ağrısı yaşayan bazı hastalar da bu basit beş dakikalık egzersizden sonra problemin tamamen yok olduğuna şahit olmuşlardır.  

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye