İntegral Yoga

İntegral Yoga 1960’lı yıllarda Hindistan’dan Amerika’ya gelerek birçok yoga enstitüsü açmış olan Şri Swami Satçidananda’nın öğretilerini izler. İntegral Yoga nazik bir hatha yoga uygulamasıdır ve derslerde genellikle nefes çalışmaları, egzersizler, zikir, kriyalar ve meditasyon vardır.

İntegral Yoga

Bu yoga tarzına İntegral Yoga denmesinin nedeni zihin, beden ve ruhu entegre etmek, yani bütünleştirmeyi amaçlaması ve öğrenciye huzur içinde, sağlıklı, neşeli ve faydalı hayatlar sürmesi için gerekli araçları vermeye çalışmasıdır. Gerçekten de Satçidananda’nın öğretisi yoga duruşlarının fizikselliğinin ötesine geçer. O öğrencileri kendi içlerinde tatmini bulmaya ve başka insanlarla barış içinde yaşamaya teşvik eder.

 

Satçidananda birçok kitabın yazarıdır, ayrıca Bhagavad Gita, Patanjali’nin Yoga Sutraları gibi yorum ve çevirileri vardır. Satçidananda’nın yorumları bu metinleri modern okuyucu için ulaşılabilir hale getirir.

 

İntegral Yoganın Öğrettikleri

 

Hatha Yoga

 

Yoga duruşları (asana), nefes egzersizleri (pranayama), arınma uygulamaları (kriyas) ve vücudu güçlendirmek ve arındırmak için derin gevşeme çalışmaları içeren uygulamadır.

 

Raja Yoga

 

Zihni dengelemek ve kontrol etmek için yapılan bir meditasyon uygulamasıdır.

 

Bhakti Yoga

 

Bir Tanrı’ya, ilahi varlığa veya ruhani bir öğretmene adanma şeklinde kendini gösteren aşk eğitimidir.

 

Karma Yoga

 

Eylemin sonuçlarını düşünmeden benliksiz hizmet çalışmasıdır.

 

Jnana Yoga

 

Kendini araştırma ve uyanıklık yoluyla bir vücut ve zihin aşkınlığına ulaşmayı hedefleyen akli yaklaşım.

 

Japa Yoga

 

İlahi Varlık’ın bir sıfatını temsil eden bir sesin, mantranın tekrar edilmesi.

 

İntegral Yoga Size Uygun mu?

 

İntegral Yoga fiziksel, ruhsal, entelektüel ve kişiler arası ilişkiler olmak üzere bütün hayatlarını kucaklayan bir öğreti arayan kişilere çekici gelmektedir. İntegral Yoga dersleri nazik, kolay derslerdir. İntegral Yoga dersleri rekabet içermez ve öğretmenler genellikle olgun ve bilgili insanlardır.

 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye