Purna Yoga

Hayatın tümü bir yogadır. Bunlar bir Hint milliyetçisi olan ve İntegral Yoganın ilkelerini ve uygulamalarını ilk olarak ortaya koyan guru Şri Aurobindo’ya aittir.

Purna Yoga

Eğer bedeniniz ve ruhunuzda bir kendine aitlik, bir rahatlık içinde olma gibi bir şey arıyorsanız Purna Yoga’yı denemek isteyebilirsiniz. Purna yoga İyengar yoganın kesinlik ve hiza vurgusunu fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal uyanıklıkla birleştirerek kişisel gelişmeye yardımcı olmayı sağlayan özel bir yoga tarzıdır. Yogaya bu yaklaşım geçmişin bilgeliğini alır, gelecek için onu yeniler ve sağlıklı yaşam için araçlar sunar.

 

Purna yoga her şeyi kapsayan eksiksiz bir biden çalışması biçimidir. Kişide bir denge ve uyum duygusu yaratır. Esneklik kazanmak için esneme alıştırmaları, zihnin gelişmesi için gevşeme ve meditasyon çalışmaları içerir. Gerçekten de yoga sadece esneme ve gevşemeden ibaret değildir, esasında bir zihin-beden geliştirme sistemidir.

"Purna” eksiksiz anlamına gelir ve Purna yoga yoganın farklı yönlerini bir dizi egzersizde, dönüşüm ve sağlık amacında birleştirir. Zihin ve bedenin birliği için bilgelik ve teknikler sunan Purna yoga hizaya önem veren asana, meditasyon, pranayama çalışmalarıyla birlikte beslenmeye ve yogi felsefesini yaşamayı da şart koşar. Purna Yoga kalbi yaşayan insanların kendini sevme sanatıdır.

 

Hayatı boyunca hiç egzersiz yapmamış insanlar bu tip bir yogadan çok şey öğrenebilirler. Duruşlar sırasında vücudun dikkatle hizalanması bu yoganın temelini oluşturur. Bu kesinlik ve uyanıklıktan fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak devasa bir gelişim doğacaktır.

 

Purna yoga uygulamanın faydaları:

·         Esneklik ve gücü artırır.

·         Kalp damar sağlığını güçlendirir.

·         Zihinsel netlik ve odaklanma getirir.

·         Duygusal denge sağlar.

·         Bütün yaşlar ve vücut tipleri için uygundur.

·         Sakatlıkta iyileşmeyi hızlandırır.

·         Zindelik yaratmak için harika bir yöntemdir.

 

Yoga dini veya ruhani inançlarımız ne olursa olsun onları zenginleştirmek için ruh ve beden uyanıklığı kazanmanın bir aracıdır. Purna uyanıklığımızı arttırır ve vücudumuzu daha iyi anlamamızı sağlar.

 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye