Stres Nedir?

Stres normal fonksiyonu bozguna uğratan ve zihinsel veya fiziksel sağlığı bozan herhangi bir uyarana veya mücadeleye karşı bir reaksiyon olarak tanımlanabilir.

Stres Nedir?

Güncel tahminler doktor ziyaretlerinin %70 ila %80’inin strese bağlı hastalıklar nedeni ile gerçekleştiğini göstermektedir. Kronik stres doğrudan bağışıklık sistemini etkiler ve önlem alınmadığında sağlığı ciddi şekilde tehlikeye sokabilir. Alternatif tıp stresi azaltmak adına birçok yararlı stratejiler sunar ve akupunktur, biofeedback, meditasyon, güdümlü görselleştirme ve yaşam danışmanlığı, diyet ve beslenme programları, şifalı otlar ve egzersiz gibi yöntemlerle etki eder. 

Stres normal fonksiyonu bozguna uğratan ve zihinsel veya fiziksel sağlığı bozan herhangi bir uyarana veya mücadeleye karşı bir reaksiyon olarak tanımlanabilir. Hastalık, ağrı veya duygusal çatışma gibi iç koşullar veya ailede bir ölüm veya finansal sorunlar gibi dış koşullar nedeni ile oluşabilir. Hatta olumlu bir durum bile – yeni bir evlilik, iş promosyonu veya finansal kazanç – stres kışkırtıcı durum olabilir. 

Amerikan Doğal Tıp Doktorları Derneği Eski Başkanı Konrad Rail’e göre "Stres alerjik reaksiyonlar, kötü beslenme, beslenme eksikliği, madde bağımlılığı veya vücuttaki biyokimyasal dengesizliği gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu iç dengesizlikler stres için önemli katkı faktörleridir. Stres faktörünün vücutta biyokimyasal dengesizliğe sebep olacak bir döngü başlatmasına yardımcı olur; bu, sırayla, bağışıklık sistemini tüketir, kişi için daha fazla strese neden olabilecek hastalığa sebep olur ve döngü devam eder.”

Her ne kadar stresin cüzi bir kısmı hayatımızın normal bir parçası olsa da, uzun süreli stres, daha ciddi sağlık sorunları ile birlikte bitkinliğe ve hastalıklara neden olabilir. San Francisco Devlet Üniversitesi Bütünsel Şifa Araştırmaları Enstitüsü Direktörü, Eric Peper, Ph.D., Amerika’da bugün sağlık sorunlarının %80’nin stres ilişkili olduğunu bildirdi.  Dr. Kail’e göre "Tekrarlanan stres olayları sindirime zarar verebilir, beyin kimyasını değiştirebilir, nabız ve kan basıncını artırabilir, metabolik işlevi ve bağışıklık fonksiyonunu etkileyebilir. 

Kendisi, ölüm, boşanma, iş kaybı, okul veya mesleki sınavlar, depresyon, yalnızlık ve uyku yoksunluğu dahil birçok stres kaynaklı deneyimler ve koşullar ile ilişkilendirilmesi gereken depresif bağışıklık fonksiyonunu gösteren çalışmalara değinir. Şirket yöneticilerinin katıldığı bir ankete göre stres Amerikalılar arasında yaygın bir sorundur. Örneğin, ankete katılan çalışanların %44’ü iş yükünün aşırı olduğunu söylerken bu oran 1988’de %37 idi. %43’ü aşırı çalışma baskısından dolayı rahatsız ve %55’i şirketin geleceği hakkında endişeli. Hem erkek hem de kadınların %25’i işinde her gün stres hissediyor, %12’lik bir kitle bunu hemen hemen her gün hissediyor ve diğer %38’lik oran birkaç günde bir hissediyor. 

Neyse ki, stres ve etkileri egzersiz, rahatlama terapileri, diyet ve beslenme, akupunktur ve yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabilir. Bu tedavi amaçlı yaklaşımlar dahili biyokimyasal sürecinin normal işlemesine ve kronik stresin tersine çevrilmesine yardımcı olur.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye