Yağ Ölçümü Yöntemleri

Vücut yağını ölçmek için birçok yol vardır ve bütün bunlar genellikle bir doktorun ofisinde, sağlık kulübünde veya zayıflama kliniğinde gerçekleştirilebilir.

Yağ Ölçümü Yöntemleri

Boy – kilo tabloları ve vücut kitle indeksi gibi hesaplamalar kilo probleminizin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmaları için tasarlanmıştır. Bunlar vücut yağınızı, boy ve yaş standardınıza dayalı olarak tahmin edebileceğiniz kolay yollardır. Genel olarak kilo aşırı vücut yağı göstergesi olarak kullanılır. Ancak, aynı zamanda vücut yağınızı doğrudan da ölçebilirsiniz (yağsız vücut dokuları kas ve kemik gibi dokulardır).

"Uzmanlar, genel sağlığın en iyi ölçümünün kilo, boy, cinsiyet, yaş oranları olmadığını, fakat vücut yağına oranla yağsız vücut dokusu ölçümü olduğunu fark etmeye başlıyor,” diye bildiriyor Daniel B. Mowrey, Ph. D. Dr. Mowrey kilo yönetiminin eski konseptini kenara koyarak, yağ yönetiminin daha yararlı olacağına inanıyor. 

Vücut yağını ölçmek için birçok yol vardır ve bütün bunlar genellikle bir doktorun ofisinde, sağlık kulübünde veya zayıflama kliniğinde gerçekleştirilebilir. Bir metot vücudun çeşitli noktalarında deri kıvrım kalınlığını ölçmek için kumpaslar kullanıyor. Bir başka yönteme hidrostatik tartı denir, bir kişi su içinde ve dışında tekrar tekrar tartılır; yağ sudan daha hafif olduğundan dolayı, yağın diğer dokulara oranı hesaplanabilir. Vücut yağını belirlemenin üçüncü yolu ise biyoelektrik empedanstır; küçük bir elektrik akımı vücuttan geçer; çünkü yağ dokusu yağsız vücut kitlesine oranla daha zayıf bir iletkendir. Böylece vücuttaki yağ yüzdesi tahmin edilebilir. Maliyet ve ulaşılabilirliğe göre bu yöntemlerden biri seçilebilir.       

Nasıl Hissettiğiniz Önemlidir
Kilo probleminizin olup olmadığına karar veren son bir faktör nasıl hissettiğinizdir. Sağlık ve canlılık düzeyiniz, ideal kilonuzun son belirleyicisidir. Sağlığınızın genel durumu hakkında birkaç soruya cevap verin:
  • Yeterince enerjiniz var mı? Daha fazlasına sahip olmak ister miydiniz?
  • Ne gibi sağlık sorunlarınız var?
  • Kilonuz hareketlerinizi veya faaliyetlerinizi engel oluyor mu?
  • Boyutunuz ile ilgili rahat hissediyor musunuz?
  • Sizi fiziksel ve duygusal olarak halsiz bırakan kompulsif aşırı yeme gibi rahatsızlıklarınız var mı?
  • Kendinizi daha iyi hissetmek ister miydiniz?

Kilonuzun, yaşadığınız herhangi bir sağlık sorununa etken olup olmadığını değerlendirirken ve belki bir zayıflama programından yararlanmak istediğinizde, bu soruları, diğer ölçümler ile birlikte kullanın. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye