Yükselen Sıcaklıklar Katrina Gibi Kasırgaları Artırabilir

Sıcaklıktaki küçük artışların Atlantik’teki fırtınalara güç kattığı görüldü.

Yükselen Sıcaklıklar Katrina Gibi Kasırgaları Artırabilir

Güncel bir araştırmaya göre küresel sıcaklıklar yükselmeye devam ettikçe, Atlantik Okyanusu’nda oluşan kasırgalar ciddi derecede güç kazanacak. Kasırgaların oluşma koşullarına odaklanan modelleme bilgilerini kullanan Beijing Normal Üniversitesi’nden araştırmacıların ulaştığı sonuçlara göre dünya sıcaklığındaki her 1 ºC artış, Katrina fırtınası kadar veya ondan daha güçlü fırtınaların sayısını 2 ila 7 katına çıkaracak.

Fırtınaların gücü, oluştuğu yerdeki su sıcaklığına doğrudan bağlıdır. Buharlaşan okyanus suyundan kaynaklanan havadaki daha çok su buharı, fırtınalara (hortumlara veya tayfunlara) hız katarak kuvvetli bir şekilde karaya ilerlemelerini sağlar.

Ağustos 2005’te 24 saat boyunca 5. kategoride (kasırga gücünü belirten sınıflandırmada en yüksek derece) kalan Katrina kasırgası, genel olarak yıkıcı bir fırtına için ölçüt olarak kabul edilir. Florida yarımadasını geçerken güç kaybetmiş fakat New Orleans’a gelmeden hemen önce yıkıcı bir güç kazanmış, 200 kişinin ölümüne ve 80 milyar dolar zarara yol açmıştır.

Araştırma Katrina gibi olayların aşamalı artışına dikkat çekiyor. 20. yüzyıl boyunca görülen ısınma bu gibi bu fırtınaların sayısını ikiye katlamıştır. Fakat gezegenin 21. yüzyılda devam eden ısınması en şiddetli fırtınaların görülme sıklığını 7 kat artırabilir, bu da Atlantik kıyılarının yılda birden çok 5. kategori fırtına yaşaması anlamına gelmektedir. 

Araştırmacılardan Aslak Girnstead, "sonuçlarımız yerel deniz yüzeyi ısılarındaki değişikliklerin kasırgalardaki değişkenliğin birinci nedeni olduğu tezini destekliyor” dedi. Küresel sıcaklıklar hızla arttı ve geçtiğimiz on yıl, kayıtlardaki en sıcak on yıl olarak sona erdi. 2013’ün başlarında iklim araştırmacıları dünyanın sıcaklığının son yüzyılda, 11,300 yıl önceki buzul çağından beri tüm zamanlardan daha hızlı arttığını açıkladı. Bilim adamları birincil nedenin karbondioksit ve metan gibi sera gazlarının salımı olduğu konusunda hemfikir. 

Geçmiş kasırgalar çalışmanın küresel sıcaklık artışının daha fazla yıkıcı fırtınaya sebep olduğu sonucunu destekliyor. National Center for Atmospheric Research’e (Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi) göre son birkaç on yılda fırtınaların görülme sıklığı artmasa da kuvvetli olanların yüzdesi ciddi oranda arttı.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye