Obezite Tedavisinde Detoksifikasyon

Detoks programı fazla toksinlerin, atıkların, yağların, mukusların, parazitlerin ve bakterilerin vücuttan temizlenmesine dair kolaylık sağlar.

Obezite Tedavisinde Detoksifikasyon

Dr. Haas’ın görüşüne göre yağ dokularında çok fazla toksin depolandığından, obezite hemen hemen her zaman toksisite ile ilişkilidir. Detoks programları biriken toksinleri ortadan kaldırılabilir, kilit organların sağlıklı fonksiyonunu geri kazandırabilir ve uzun süreli bakım ve destek sağlar. Özellikle, detoks programı fazla toksinlerin, atıkların, yağların, mukusların, parazitlerin ve bakterilerin vücuttan temizlenmesine dair kolaylık sağlar. Bu, bağışıklık sistemi üzerindeki toksik yükü azaltmaya yardımcı olur, serbest radikallerin aşırı yayılmasını durdurur, kilit enzimlerin hasarını ve diğer temel besinlerin kaybını azaltır ve ağır metal birikimini önler.


Detoks yararları arasında artan canlılık, düşük kan yağları (kolesterol ve trigliserid), vitamin ve minerallerin geliştirilmiş asimilasyonu ve zihinsel açıklık yer alır. Detoks programı uygulamış kişiler daha iyi uyuduklarını, daha etkili bir metabolizmaya (zayıflamaya yönelik yararı vardır) ve daha fazla enerjiye sahip olduklarını belirtiyor. Detoksun çeşitli yöntemleri mevcuttur; su, meyve suyu orucu, belirli diyetler, kolon temizleme, karaciğer ve böbrek temizleme, lenfatik detoks ve homeopatik ilaçlar gibi. Detoks ile ilgili tedaviler egzersiz, lenfatik drenaj, aromaterapi, antioksidan savunma desteği ve detoks organlarını desteklemek için besin ve bitkisel desteği içerir.

Kilo kaybettiğimizde, yağlarımızı azaltmış oluruz ve bununla birlikte toksin yükümüzü de. Ancak zayıflama esnasında daha fazla toksin serbest kalır ve bu nedenle su, lif ve C ve E vitaminleri, beta karoten, selenyum ve çinko gibi antioksidan besin tüketimi ile daha fazla koruma sağlanmalıdır. Dr. Haas, karaciğer ve bağırsaktaki detoks süreçlerine yardımcı olmasından dolayı, L-sistein de kullanılabileceğini belirtiyor.

Torrington, Connecticut’dan Michelle Pouliot, N.D., kırklı yaşlarda, kilo sorunu için yardım isteyen bir kadını hatırlıyor. Kadın birçok kez ameliyat olmuştu ve geniş bir reçeteli ilaç kullanım geçmişi vardı. Dr. Pouliot sağlığını dengelemek için yardımcı oldu ve işlenmemiş besin diyeti, ara sıra iki günlük sebze suyu orucu, hafif egzersiz ve meditasyon kullanarak kendisini detoks programına soktu. Toksinleri cildi üzerinden serbest bırakabilmesine yardımcı olmak için Dr. Pouliot,  Epsom tuzlu banyo suyunda kalması ve haftada üç kez kuru fırça masajları yapması talimatını verdi. Günde sekiz bardak su tüketimi ile kızılcık suyu ekstresi desteği, böbrekleri zehirlerden arındırmaya yardımcı oldu. Lif takviyeleri atıkları kolonundan dışarı taşıdı ve bostan otu karaciğeri daha etkili bir şekilde detoks etmeye yardımcı oldu. Son olarak, derin nefes almak ciğerlerini çalıştırdı. Üç hafta sonra, 17 pound (yaklaşık 8 kg) zayıfladı. 

Birçok sağlık profesyonelleri orucu zayıflama dışında terapötik amaçlar için kullanıyor, özellikle detoks için. Kilo oruç esnasında kaybedilse de, sağlıklı bir diyet veya sağlıklı alışkanlıklara bir geçiş olarak kullanılmıyorsa, sonuçlar genellikle kalıcı değildir. Meyve suyu tedavisi değişiklik için büyük bir katalizördür. Ancak herhangi bir amaçla orucu denemek istiyorsanız eğitimli bir sağlık çalışanından yardım almanız önerilir. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye