Yenilebilir Vücut ve Yüz Bakım Tarifleri

Lezzetli tariflerle yüzünüz ve vücudunuzdan ölü deriyi uzaklaştırın

Yenilebilir Vücut ve Yüz Bakım Tarifleri

Yazın gelmesiyle beraber yepyeni, taze meyveler raflardaki yerini aldı. Bunlardan faydalanmak için yemekten başka seçenekler de mevcuttur. Yüz bakım ürünü için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:
  • Yarım bardak taze çilek
  • Yarım bardak taze mango
  • 1 rendelenmiş çiğ pancar
  • Çeyrek bardak yoğurt
Tüm malzemeleri blendera koyup kapağını kapatın. Yumuşak bir kıvam alana kadar veya 1-2 dakika boyunca yüksek devirde çırpın. Temiz ellerinizle yüzünüze ve boynunuza uygulayın, 15-20 dakika cildin emmesini bekleyin. Ilık suyla durulayın ve temiz bir havluyla yüzünüzü nazikçe silin.

Çilek, doğal salisilik asit içerir. Bu madde aniden artan sivilcelere karşı korur. Ayrıca C vitamini ve antioksidan içeriği yüksektir. Daha taze ve genç görünümlü bir cilt için cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder.

Mangolar lezzetli olduğu gibi cilde de ışıltı verir. Beta-karoten içeriği diğer gıdalardan alınmış C vitamininin emilimi iyileştirir. Bu sayede cilt daha sağlıklı görünür.

Pancar normalde yerken dudaklarda ve ciltte iz bıraksa da bu tarifte az miktarda kullanıldıkları için bu konuda endişeye gerek yoktur. Pancar, cildin gözeneklerini tıkayan cilt ve vücut toksinlerinin dışarı atılması için çok iyidir. Ayrıca mineral ve besin içeriği de yüksektir. Bu sayede hem doğal güzellik sağlanır hem de pH dengeniz normale çekilerek enflamasyon azaltılır.

Yoğurt ölü deriyi temizlemek için iyidir. Daha temiz ve parlak bir cilt için ölü hücrelerin nazikçe uzaklaştırılması gerekir, yoğurt da bunu yapar. Tüm malzemeleri karıştırarak yüzünüz için mevsimlik bir bakım ürünü elde etmiş olursunuz. Ayrıca bir saat boyunca buzlukta bekletirseniz lezzetli ve sağlıklı bir tatlı olur.

Vücut Scrub Tarifi
Mutfakta hazırlayacağınız bir tarifle vücudunuzu da ölü deri hücrelerinden arındırabilirsiniz. Bu yenilebilir tarifi uyguladıktan sonra uzun süre boyunca cildinizdeki yumuşaklığı, ipeksiliği ve parlamayı fark edeceksiniz. Ayrıca yapılması kolaydır ve çok güzel kokar.

Malzemeler:
  • 1 bardak esmer şeker
  • Çeyrek bardak tatlı badem yağı
  • Çeyrek bardak bal
  • Birkaç damla gül esansiyel yağı
Tüm malzemeleri karıştırın ve kapaklı bir kaba koyun. Taze olarak kullanın ve tüm vücudunuzda, isterseniz yüzünüz ve dudaklarınızda da masaj yaparak kullanın. Duş ya da ılık bir banyo sırasında da kullanabilirsiniz. Yemek isterseniz çok lezzetli olduğunu da hatırlatalım.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye