Güzellik Uykusuna Yatın

Sanırım hepimiz bir kadının güzellik uykusuna ihtiyacı olduğunu duymuşuzdur. Derin bir dinlenme ve güzellik arasında direk bir bağlantı vardır.İyi bir gece uykusu cildin tazeliğinin korunması için çok önemlidir.

Güzellik Uykusuna Yatın

SAĞLIKLI Yaşamak için kaliteli uyku şart!
Ayurveda, hastalık ve rahatsızlıkların vücutta "ama” ya da toksinlerin birikmesinin sonucu olarak ortaya çıktığına inanmaktadır.  Fiziksel "ama” sindirimi bozup hastalık için uygun zemin hazırlarken, 
zihinsel "ama” günlük strese karşı dayanıklılığı azaltır. İyi, kaliteli uyku eksikliği yüksek oranda zihinsel "ama” üretilmesinin ana faktörüdür. 

Doğa, uykuyu dinlenme ve gençleşmenin gece ritüeli olarak görmektedir. Her yaştan milyonlarca insan; çoğu şiddetli, kronik uyku yoksunluğuyla birlikte seyreden uyku sorunlarından etkilenmektedir. 24 saat boyunca yapılan bir aktivite, bir çok kişinin başka şeyler yapmak için alışkanlıkla uykuyu ertelemeleri anlamına gelmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar yaygın uyku yoksunluğunun ertesi sabah sersem ve donuk hissetmekten daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermektedir;
  • obezite, 
  • hipertansiyon ve 
  • enfeksiyona karşı azalmış direnç gibi. 
Doğru beslenme ve egzersiz ihtiyacı ile ilgili önemli bir farkındalık oluşmuşken bir çok kişi uyku eksikliğini önemsemeyerek umursamama eğilimindedir, ve sonuç olarak da bu kişiler hem zihin hem de bedenleri her zaman optimum seviyesinin altında performans göstererek yaşarlar. Ayurveda hekimlerine göre uyku yaşamı destekleyen ayaklardan biridir. Beslenme programı ile birlikte uyku iyi bir sağlık ve refah için önemlidir. 

Uyku kalitesi zihin ve bedeni gençleştirici etki gösterir. Hayatın temel ayakları güçlü ve sağlam değilse, çok güçlü bir ilaç bile sınırlı etki gösterir.

Uyku önemlidir, çünkü Ojas’ı zenginleştirir 
Ojas; Ayurvedada zihin, beden ve iç benlik arasındaki ana coordinator olarak kabul edilir. Ojas sindirimin en iyi ürünüdür, vücut içindeki ana yaşam destek gücüdür. Bir amortisör gibi davranır, zihnin günlük stresten korunmasına yardımcı olur ve vücudun doğal bağışıklık sistemini güçlendirir.   

Ayurveda; yorgun bir zihnin duyularla olan bağlantısı tamamen kesildiğinde kalite açısından mükemmel uykunun kazanımı durumunu incelemektedir. Yalnızca kısmi kesinti söz konusu olduğunda uyku kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir. 

Eğer gün içerisindeki diyetimiz, günlük rutinimiz ve davranış biçimimiz Vatta, Pitta ya da Kapha dengesizliğine neden olursa, bununla ilişkili olarak uyku dengesizliği de gelişir. Vata, Pitta ve Kapha zihin ve bedenin tüm farklı aktivitelerini yöneten üç Ayurveda operatörüdür. 

Ayurveda üç tip uyku dengesilizğini tanımlar - 
  • uykuya dalma dengesizliği ya da uykuya dalmada sorun, 
  • uykuyu sürdürme dengesizliği ya da gece boyunca kesintisiz uyuma problemi ve 
  • sabah sonrası uyku hissi” ya da ağrıyan bir vücut ve uykulu bir zihin ile tazelenmemiş ve yorgun halde uyanma.
Kolay uyuyamıyorsanız ya da huzursuz uyuyorsanız, üzerinize yığılmış olan günlük stres ya da Ama temizlenemez. Diğer taraftan iyi bir gece uykusu ojas ya da hayati yaşam gücünü arttırır. Ayurveda, huzursuz uyku için çeşitli çözümler sunmaktadır. Ayrıca Yoga ve Meditasyon, gün içinde biriken stresle mücadele etmenize yardımcı olur. Zihnin gece dinlenmesini çok  kolaylaştırır. İyi bir gece uykusu, sadece ertesi gün atik, canlı ve odaklanmış olmanızı sağlamaz aynı zamanda sizi uzun vadede sağlıklı tutar. 

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye