Yin Yoga

Eklemler etrafındaki bağ dokuları esnetmek amacıyla Yin Yogada duruşlarda birkaç dakika kalınır. Yin Yoga tarzının en önemli savunucusu Amerikalı Paul Grilley’dir. Paul Grilley temel tekniğini Taocu yoga öğretmeni ve bir dövüş sanatı uzmanı olan Paulie Zink’ten öğrenmiştir. Grilley ayrıca Japon Doktor Motoyama ile birlikte çalışmıştır.

Yin Yoga

Motoyama’nın araştırmalarına göre bağ dokularımız vücuttaki latif enerji kanallarını keşfetmenin ve bunlara ulaşmanın kanallarıdır. Bu latif enerji kanallarına yogada nadiler denirken Geleneksel Çin Tıbbı’nda meridyenler denir.

 

Grilley vücudu meditasyona hazırlayan ileri asana uygulamaları yaparken uzun oturuşlar içeren meditasyonlarda rahat olmadığını keşfetmiştir. Yin yoga uzun meditasyon oturuşları sırasında vücudun rahatsız olmaya yol açan taleplerini kaslar yerine bağ dokuları esnetme üzerine odaklanarak karşılamak iddiasındadır. Paul Grilley ile birlikte çalışan Sarah Powers ise bu alandaki diğer tanınmış yoga öğretmenidir.

 

Yin ve Yang

 

Çin felsefesinde yin yang doğal dünyanın ikilik içeren yapısını ve bu ikiliğin karşılıklılığını anlatır. Yang olan şeyler hareket, değişim halinde olup canlı şeylerken, yin olan şeyler durağan, statik ve sakindir.

 

Batı yoga öğretmenlerinin çoğu genellikle yanga önem verirler. Hareket etmeye, kasları gevşetmeye verdikleri önem yang geliştirmelerine neden olur. Çünkü kaslar yangdır, oysa bağ dokular ve tendonlar yindir. Meditasyon için oturmak daha ziyade yin anlamına gelir, bu yüzden bu uygulama vücudun bu şekilde kullanılmasını gerektirir. Diz ve bilek gibi eklemler kırılgan olup kolayca aşırı esneme tehlikesi içerirken, vücutta kalçada, pelviste, alt omurgada doğal olarak daha esnek olan eklemler de vardır. Yin Yoga esasen bu eklemler üzerine odaklanır.

 

Yin Duruşları

 Yin duruşları geleneksel yoga duruşlarından alınmıştır. Bununla birlikte farkını göstermek için yeniden isimlendirilmiştir. Ayakkabıcı duruşu (Cobbler’s pose) kelebeğe, saban duruşu salyangoza ve güvercin duruşu uyuyan kuğuya dönüşür.

 

Yin ve Canlandırıcı Yoga

 Yin Yoga ve canlandırıcı (restoratif yoga) duruşlarda uzun süre kalınması anlamında birbirine benzese de, temelde farklı amaçlarla hareket ederler. Canlandırıcı yoga duruşlarıyla Yin etkisini arttırmak mümkün olsa da amaç gevşeme değildir. Canlandırıcı duruşlar genellikle yoga malzemeleri kullanarak desteklenirler. Yin duruşlarında yer çekimi esnemenin şiddetinin artmasına yardımcı olur. Kertenkele duruşunun bir versiyonu olan ejderha duruşu gibi duruşlar canlandırıcı bir duruş olarak işe yaramazlar.

Yorumlar

© 2013 alternatifterapi.com Tüm hakları saklıdır.

Eleman Türkiye